English Department Faculty Committees 2020-21

Department Executive Council


Lance Larsen, Chair

Brett McInelly, Associate Chair

Jill Rudy, Associate Chair

Steve Tuttle, Associate Chair

Heather Hammond, Business Manager (ex officio)

 

Program Committees


English Education

Debbie Dean, Coordinator
Dawan Coombs
Chris Crowe
Jon Ostenson
Amber Jensen
Karen Brown
Dixie Archibald, English Education Secretary

 

Graduate Committee

Paul Westover, Coordinator
Juliana Chapman
Joey Franklin
Ben Crosby
Keith Lawrence
Tessa Hauglid, Graduate Program Manager

 

University Writing

Jon Ostenson, Coordinator
Amy Williams, Associate Coordinator, AWOC
Brian Jackson,  WAC Coordinator
David Stock, Writing Center Coordinator
Zach Largey, Writing Center Associate Coordinator
Shannon Tuttle, Writing Center Associate Coordinator
Jennifer Lindsey, University Writing Secretary

 

Task Committees


Advisement – English:  Gideon Burton (Coordinator), John Bennion, Juliana Chapman, Eric Eliason, Tessa Hauglid
Advisement – English Education:  Debbie Dean,  Karen Brown, Dawan Coombs, Chris Crowe, Amber Jensen
Rank and Status:  Kim Johnson, Chair; Greg Clark, Aaron Eastley, Pat Madden, Kristin Matthews
Faculty Hiring:  Brett McInelly, Chair; Ed Cutler, Sharon Harris, Peter Leman,  Lance Larsen (ex officio), English Ed Reps: Jon Ostenson, Dawan Coombs
Scholarships and Awards:  Brandie Siegfried, Coordinator; Karen Brown, Billy Hall, Dennis Perry, Michael Lavers (CW only), Tessa Hauglid
Communications Committee: Jarica Watts (Coordinator), Jill Rudy, Tessa Hauglid, Wendy Cloutier
Assessment:  Meridith Reed
English Symposium:  Gideon Burton, Coordinator; Amber Jensen, Assistant
English Society: Jason Kerr, Advisor; Dennis Perry, Assistant
Student Publications:  John Bennion, Inscape;  Billy Hall, Criterion
English Reading Series:  Spencer Hyde
Honors Coordinators:  John Talbot, Brandie Siegfried
Internship Coordinator:  Trina Harding
Minor Coordinators:  Michael Lavers, Creative Writing; Nancy Christiansen, Rhetoric
Wordsworth Trust:  Nick Mason
Shakespeare Birthplace Trust:  Sharon Harris
Writing Contests:  Michael Lavers (CW), Shelli Spotts (WRTG 150)
Ombudsman:  Bruce Young
Online/Independent Study Liaison:  Jon Balzotti
Adjunct Faculty Liaison:  Kylie Turley
Emeriti Liaison:  Joyce Baggerly

 

Course Coordinators


ENGL 198/398:  Phil Snyder
ENGL 218:  Joey Franklin
ENGL 251:  Jarica Watts
ENGL 291:  Jason Kerr
ENGL 292/294:  Nick Mason
ENGL 293:  Trent Hickman
ENGL 295:  Peter Leman
ENGL 300:  John Talbot
ENGL 311:  Lisa Harris
ENGL 312:  Meridith Reed
ENGL 313:  Mary Lynn Cutler
ENGL 315:  Jill Larsen
ENGL 316:  Jon Balzotti
Authors:  Phil Snyder
ENGL 495:  Emron Esplin
WRTG 150:  Jon Ostenson
English+ Courses:  Jamin Rowan
GE Courses:  Keith Lawrence

 

External Assignments


Associate Deans:  Frank Christianson, Leslee Thorne-Murphy
American Studies Director:  Brian Roberts
Humanities Center Director:  Matt Wickman
Experience Magazine:  Jon Balzotti
Future Scholars:  Brian Roberts
Mayhew Writing Contest:  Michael Lavers
College Rank & Status:  Jaime Horrocks
Literature and Belief:  Dan Muhlestein; Ed Cutler, Assistant
Humanities & Belief Committee:  Miranda Wilcox
Living Faith book series co-editor:  Miranda Wilcox
Honors Program Admin:  Dennis Cutchins
Prestigious Scholarships, Cmt Director:  Dennis Cutchins
Faculty General Education Council (FGEC):  Nick Mason
Adv Writing and Oral Comm Cmt (AWOC):  Jon Ostenson
Adv Writing and Oral Comm Cmt (AWOC):  Amy Williams
Maxwell Institute Advisory Board:  Miranda Wilcox
European Studies Exec Committee:  Nick Mason
American Indian Studies Minor Asso. Director:  Mike Taylor
Wilson Folklore Archives Faculty Advisor:  Eric Eliason
BYU Secondary Education Coordinator:  Dawan Coombs
Faculty Advisory Committee (FAC):  Jamie Horrocks; Brian Jackson
University Academic Review Committee:  Miranda Wilcox
Central Utah Writing Project:  Debbie Dean, Director;  Chris Crowe and Amber Jensen, Associate Directors
Advisory Committee Chair:  Gideon Burton